A tervek szerint az új felnőttképzési törvény 2013. július 1-jén lép hatályba. A jogszabályi előírások csak azokra a képzőkre vonatkoznak majd, amelyek
OKJ-s, állami vagy Európai Uniós forrásból támogatott szakmai, nyelvi vagy egyéb képzéseket tartanak.
2012
2012. december
Az új felnőttképzési törvény-tervezet a támogatott OKJ-s képzésekben részt vevő felnőtteknek, illetve a munkaadóknak előírja, hogy a képzés befejezését követő három éven belül adatokat szolgáltassanak a munkaerő-piaci szempontból kiemelt jelentőségű tanfolyamok elvégzésével megszerezhető szakképesítés, tudás hasznosításáról vagy a sikertelenségről.
Gyakoribb ellenőrzéseken esnek majd át azok a képzők, amelyek az új felnőttképzési törvény szabályai szerint működtetik az intézményüket. A hatóság – a Nemzeti Munkaügyi Hivatal - a későbbiekben miniszteri rendeletben szabályozott minőségirányítási keretrendszer feltételeinek meglétét fogja kétévente vizsgálni, és emellett a képzőknek - szintén kétévente - külső audit cég által kell az intézményük tevékenységét minősíttetni.
2013. szeptember 1-jére halasztották az OKJ bevezetésének időpontját a felnőttképzésben (lásd: FeFi, 2012. november). A halasztásra azért volt szükség, mert az eredetileg tervezett 2013. január 1-jei kezdéshez az intézmények számára nem maradt volna elegendő felkészülési idő. Ráadásul még mindig nem jelentek meg a képzések megvalósításához szükséges szakmai és vizsgakövetelményeket szabályozó rendeletek sem, amelyek alapján a képzési programok kidolgozhatóak.
Különszám – 2012. december 20.
Noha az új felnőttképzési törvény hatályba lépésnek időpontja várhatóan 2013. július 1. (lásd: FeFi, december), az országgyűlés módosította a még hatályos felnőttképzésről szóló 2001. évi CI. törvényt.
Különszám – 2012. december 20.
Megkezdődött az egyéni érdeklődők regisztrálása az Idegen nyelvi és informatikai kompetenciák fejlesztése, TÁMOP 2.1.2 kiemelt projekt képzéseire
Magánszemélyek 2012. december 18-tól regisztrálhatnak és jelentkezhetnek a képzésekre a www.tudasodajavod.hu honlap háttér-információs rendszerébe (HIR). A regisztrációt követően az egyének 370 meghirdetett tanfolyam közül választhatják ki a nekik megfelelőket, összesen 90 000 Ft értékben.
2012. november
A képzések megtartását vállaló akkreditált felnőttképző intézményeknek a www.tudasodajovod.hu honlapon található háttér-informatikai rendszerbe (HIR) elektronikusan regisztrálniuk kell, és fel kell tölteniük többek között az akkreditált képzési programjaikat is. A megvalósítható képzések listáját a Projektiroda állítja össze.
Nem készültek el a szakmai és vizsgakövetelmények nagy része (SZVK-k), kerettantervek, ezek hiányában az új Országos Képzési Jegyzék (OKJ) szerinti képzések nem indíthatóak el.
Módosulhat a szakképzési hozzájárulásról és a képzés fejlesztésének támogatásáról szóló 2011. CLV. törvény (Szht), ennek alapján újból elszámolható lesz a szakképzési hozzájárulás terhére a saját dolgozók képzése. Az önálló képviselői indítványként benyújtott javaslat szerint a saját munkavállalók képzési költségeit csak azok a hozzájárulásra kötelezett cégek számolhatnák el, amelyek havonta legalább 45, OKJ-s szakképzésben részt vevő iskolai tanuló gyakorlati képzésére kötnek szerződést.
A kiemelt projektben informatikát oktató képző intézményeknek vállalniuk kell, hogy igény esetén alapszintű informatikai, ún. IKT O-1 képzést is tartanak, és amennyiben ennek képzésére még nem rendelkeznek megfelelő programmal, úgy azt a jelentkezést követő három hónapon belül akkreditáltatják. Az NJSZT „Digitális készségek mindenkinek – az alapoktól az ECDL-ig” névvel akkreditált képzési programot, amelynek megvalósítási jogát más képző intézményeknek átadja.
"A Mikulás is benchmarkol" - IFKA konferencia, VI. Nemzetközi Szolgáltatóipari és Outsourcing Konferencia
Különszám – 2012. november 6.
Indul az „Idegen nyelvi és informatikai kompetenciák fejlesztése" TÁMOP 2.1.2 projekt, a részletekről a képzők a www.tudasodajovod.hu honlapról tájékozódhatnak
2012. október
Változik a köztisztviselők továbbképzési rendszere, 273/2012. (IX. 28.) Korm.rendelet A közszolgálati tisztviselők továbbképzéséről
Az eTanácsadók az „Idegen nyelvi és informatikai kompetenciák fejlesztése” TÁMOP 2.1.2 kiemelt projektben„A” és „B” típusú tanácsadóként működhetnek közre. Az NT Nemzetközi Technológiai Nonprofit Közhasznú Kft. honlapján meghirdetett, 6 és 12 órás távmunkában végezhető álláslehetőségre elsősorban azok jelentkezését várják, akik jelenleg is aktív eTanácsadók és munkájukat valamelyik eMagyarország Ponthoz kapcsolódva végzik.
Érdemes-e a közeljövőben intézmény-akkreditációt szerezni és kiknek?
260/2012. (IX. 14.) Korm. rendelet, 22/2012. (IX. 14.) EMMI rendelet, 23/2012. (IX. 14.) EMMI rendelet, 273/2012. (IX. 28.) Korm. rendelet
2012. szeptember
Az állami szabályozás alá tartozó felnőttképzésben a hatósági eljárásra vonatkozó szabályok leszek érvényesek, az eljárások során a Közigazgatási Eljárási Törvény (Ket) paragrafusait kell majd alkalmazni.
Ötven és ötszáz fő közötti új munkahelyet teremtő beruházás esetén egymillió euró összegben nyújtható támogatás, az ötszáz fő feletti létszám esetében ez az összeg kétmillió euróig terjedhet.
Megjelentek a nemzetgazdasági miniszter hatáskörébe tartozó 77 szakképesítés tantervi ajánlásai. Az ajánlások az iskolarendszerű képzésekre vonatkoznak a 2012/2013-as tanévben, azonban a terjedelmes dokumentumok hasznos szakmai segítséget nyújtanak azoknak a képzőknek is képzési programjaik kidolgozásához, akik az adott szakmákat felnőttképzés keretében tervezik oktatni.
A Nemzeti Munkaügyi Hivatal Szak- és Felnőttképzési Igazgatása (NMH SzFI) a vizsga-előkészítés folyamatának egyszerűbbé tétele érdekében megszüntette a papíralapú bejelentést és a papíralapú tételigénylést (a hagyományos szakképesítések esetében a tételek megrendelését továbbra is papíralapon kell megküldeni).
Az „Idegen nyelvi és informatikai kompetenciák fejlesztése”, TÁMOP 2.1.2 kiemelt projekt vezetésével - és sok más egyéb eu-s projekt megvalósításával megbízott Wekerle Sándor Alapkezelő neve 2012. augusztus 16-tól Közigazgatási és Igazságügyi Hivatalra (KIH) változott.
27/2012. (VIII. 27.) NGM rendelet, 230/2012 (VIII. 28.) Korm.rendelet, 19/2012. (VIII. 28.) HM rendelet, 240/2012. (VIII. 30.) Korm.rendelet
2012. augusztus
A 2001. évi CI. törvény 10. § értelmében az állami foglalkoztatási szerv hatásköre a felnőttképzési tevékenységet folytató intézmények ellenőrzése. A munkaügyi központ a korábbi évek gyakorlatának megfelelően 2012. évben is ellenőrizte a felnőttképzési tevékenységet folytató intézményeket.
A Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) honlapján megjelent és 2012. augusztus 1-től érvénybe lépő FAT határozat az akkreditált képzési programok moduljairól és a képzés elvégzése után kiadható okiratról rendelkezik.
Interjú Vörös-Gubicza Zsanettel, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara fejlesztési koordinátorával
A Kormány 217/2012. (VIII. 9.) Korm. rendelete az állam által elismert szakképesítések szakmai követelménymoduljairól
A megjelent kormányhatározat alapján a Humán Erőforrás Programok Operatív Hatósága megkötheti a támogatási szerződést a projektvezető Wekerle Sándor Alapkezelővel. A képzések 2012 őszén kezdődhetnek el.
Farkas Éva – Farkas Erika – Hangya Dóra – Kovács Anett – Kulcsár Nárcisz – Leszkó Hajnalka: Az akkreditált felnőttképzési intézmények működési jellemzői (Kutatási jelentés. Szeged, 2012)
Ha csak abból az adatból indulunk ki, hogy Magyarországon minden évben háromszor annyian szereznek államilag elismert szakképesítést a felnőttképzésben, mint a szak- és középiskolákban, akkor meglehetősen felértékelődik az andragógia szerepe. S noha az uniós átlagtól el is vagyunk maradva, a képzésben évente 700 ezer ember vesz részt, vagyis az aktív korú lakosság 10 százaléka.
Egyre nagyobb szerep jut a múzeumoknak az informális képzések megvalósításában
Az Országos Szakképzési Tanévnyitó Értekezletet 2012. augusztus 29-én, szerdán 10.00 órától tartják a szakképző intézmények vezetői, a fenntartók képviselői részére.
Különszám – 2012. augusztus 15.
A Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) honlapján megjelent és 2012. augusztus 1-től érvénybe lépő, az akkreditált képzési programok moduljairól és a képzés elvégzése után kiadható okiratról szóló FAT határozatot további FAT döntésig felfüggesztették.
2012. július
A kormányzati elképzelések szerint a készülő új felnőttképzési törvény csak az
Jelentős, mintegy százharmincezer azoknak a felnőtteknek a száma, akik az iskolai rendszeren kívüli képzésben szereznek OKJ szerinti végzettséget. Az Országos Képzési Jegyzékről és az Országos Képzési Jegyzék módosításának eljárásrendjéről most megjelent jogszabályban az OKJ-s szakképesítések minden adata megtalálható.
Az elkövetkezendő néhány hónapban számos, a szakképzést és a felnőttképzést érintő jogszabályok megjelenése várható. A 1226/2012. (VII. 6.) Kormányhatározat rögzíti a Kormány 2012. II. félévi munkatervét. A felnőttképzési törvényt a Kormány novemberben tárgyalja.
149/2012. (VII. 6.) Korm. rendelet, 150/2012. (VII. 6.) Korm. rendelet, 1229/2012. (VII. 6.) Korm. határozat, 1/2006. (II. 17.) OM rendelet, 133/2010. (IV. 22.) Korm. rendelet, 1235/2012. (VII. 12.) Korm. határozat, 1238/2012. (VII. 12.) Korm. határozat
Különszám – 2012. július 10.
150/2012. (VII.6.) Kormány rendelet, 1226/2012. (VII.6). számú Kormány határozat
Különszám – 2012. július 12.
Elkészültek a kitöltő programok a közép- és nagyvállalkozások képzését támogató TÁMOP 2.1.3 pályázatokhoz.
2012. június
2012. június 6-ig lehetett véleményezni a kormány honlapján megjelent, azóta onnan eltávolított kormányrendelet-tervezetet az új Országos Képzési Jegyzékről. Az OKJ végleges változatának megjelenésére, amely már így is több hónapot csúszott, még mindig várni kell.
Az eddigi tapasztalatok alapján az ellenőrzés jó hatással van a képzőkre, ugyanis rákényszeríti őket arra, hogy rendet rakjanak a saját házuk táján. Ilyenkor rendezik például a nyilvántartásba vett adataik frissítését, töröltetik a bejelentett, ám időközben aktualitásukat vesztett képzéseiket.
A programakkreditáció legnagyobb előnye eddig az áfamentesség volt (azon túl, hogy az intézmény-akkreditációnak is előfeltétele), mostanában az intézmények inkább az elnyerhető pályázati pénzek reményében kérelmezik képzési programjaik akkreditálását. „Azért csúsztunk le egy fontos pályázatról, mert hiánypótlás miatt nem kaptuk meg időben az akkreditációt” - panaszolta egy képző.
A felnőtt-tanulás európai közösségi elve, hogy „mindig legyen időnk tanulni”, Magyarországon ez egyelőre még a hosszú távú elérendő célok közé tartozik.
Újabb kormány-határozatok jelentek meg TÁMOP pályázati forrásokról. A támogatások elsősorban a megváltozott munkaképességűek, a hátrányos helyzetűek életminőségének javítását, munkaerő-piaci esélyeinek növelését szolgálják.
Módosult a szakmai vizsgák bejelentésének módja.
2012.06.15-től módosulnak az Ifjúságsegítő szakképzés szakmai és vizsgakövetelményei (a szociális és munkaügyi miniszter hatáskörébe tartozó szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeiről szóló 15/2008. (VIII. 13.) SZMM rendelet módosításáról szóló 4/2012. (VI. 12.) EMMI rendelet értelmében).
Különszám – 2012. június 13.
Ezúton értesítjük Önt, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapján megjelent a Munkahelyi képzések támogatása mikro- és kisvállalkozások számára elnevezésű TÁMOP 2.1.3-12/A pályázatokhoz a módosított kitöltőprogramok.
A pályázóknak a konvergencia régiókban és a Közép-Magyarországi Régióban eltérő kitöltő programot kell használniuk.
Különszám – 2012. június 22.
1. Jogszabály-módosítás 2. Munkahelyi képzések támogatása, TÁMOP 2.1.3
2012. május
A felnőttképzésről szóló 2001. évi CI. törvény 10. §-ában kapott felhatalmazás alapján az állami foglalkoztatási szerv kötelezettsége a felnőttképzési tevékenységet folytató intézmények ellenőrzése. A Budapest Főváros Kormányhivatala Munkaügyi Központ feladatkörében eljárva illetékességi területén folyamatosan ellenőrzi a felnőttképzési tevékenységet folytató intézményeket.
Százezer 18. életévét betöltött felnőtt, aki nem részesül egyéb állami vagy EU-s támogatásban és nem államilag finanszírozott képzésben résztvevő hallgató a felsőoktatásban, fejenként 90 000 forintnyi értékben vehet részt idegen nyelvi és informatikai tanfolyamokon. Ebből a jelentkezőnek 4500 forintot kell állnia – a leghátrányosabb és hátrányos helyzetű kistérségekben lakóknak csak 1800 forintot – a többit az állam fedezi. Az érintettek a képzéseken való részvétel lehetőségéről a nyár folyamán a TV-ből, rádióból és egyéb hírcsatornákból szerezhetnek majd tudomást.
Az intézményi akkreditáció 4 évig érvényes, a programakkreditáció pedig 2-től 5 évig. A kétféle akkreditáció eljárásrendje azonban különböző.
A most induló pályázatok szempontjából és az áfamentesség miatt is lényeges kérdés, hogy az akkreditált képzési program egy vagy néhány moduljának megvalósítása önálló képzésnek tekinthető-e.
A jogszabályi előírás szerint a képzés lezárását és a vizsgát követően 10 napon belül elektronikusan be kell jelenteni a képzés adatait az OSAP 1665 (Országos Statisztikai Adatgyűjtési Program) rendszerbe. Kivételt képeznek ez alól a hatósági és a 25 óránál kisebb óraszámú képzések, ezekről a képzés évét követő január 10-ig kell statisztikai adatokat szolgáltatni. A szakértők a munkaügyi központos és akkreditációs ellenőrzéseken azt is vizsgálják, hogy az adatokat a képző megfelelően jelentette-e be.
Különszám – 2012. május 17.
Megjelentek a TÁMOP-2.1.3-12 jelű „Munkahelyi képzések támogatása” konstrukcióhoz a kitöltőprogramok
Megjelentek a TÁMOP-2.1.3-12 jelű „Munkahelyi képzések támogatása” konstrukcióhoz a kitöltőprogramok.
2012. április
A pályázatok elbírálása a beérkezés sorrendjében történik, ezért lépéselőnybe kerülnek azok a vállalkozások, amelyek már most minden lehetséges dokumentumot előkészítenek, kijelölik, hogy melyik dolgozójuk, milyen képzéseken fog részt venni.
A képző pályázik vagy a vállalkozás? Egy pályázó több külső akkreditált képzővel is együttműködhet? OKJ-s képzésekre is lehet pályázni? Az akkreditált programok egy-egy moduljára is lehet-e pályázni (pl. nyelvi képzések esetén)? Honnan tudható, hogy a pályázat beérkezett? Mennyi ideig tart a benyújtást követően a pályázat elbírálása? Sikeres pályázatok esetén várhatóan mikor kezdhetők meg a képzések?
TÁMOP – 3.2.12-12/1, 2 TÁMOP-2.4.5-12/3, 4, TÁMOP-2.4.5-12/1, 2, TÁMOP-2.4.5-12/5, 6, TÁMOP-2.4.5-12/7, 8
Gyökeresen átalakul az Országos Képzési Jegyzék (OKJ). A jelenlegi 437 alapszakma és a mintegy 1300 szakképesítés kimenet helyett a tervek szerint 150-200 széles ismeretet nyújtó alap szakképesítés kerül kialakításra. Megszűnik a felsőfokú szakképesítés, az új alap-szakképesítésekhez azonban az eddigi rendszerhez hasonlóan még „rész-szakképesítések” és „szakképesítés-ráépülések” is kapcsolódhatnak (az „elágazás” viszont kikerül a rendszerből). Az OKJ szabályozza majd, hogy mely szakmákat lehet kizárólag iskolai rendszerben és melyeket iskolai rendszeren kívül, vagy akár mindkettőben oktatni, nappali, levelező, távoktatásos vagy egyéb speciális munkarend szerinti képzésben. A felnőttképzésben az iskolai rendszerű képzés óraszámának 40-60 százaléka lesz kötelező.
A Nemzetgazdasági Minisztérium Adó - és Pénzügyekért Felelős Államtitkársága közleményt adott ki „Pénzügyi Ágazati Szakképzés és Szabályozott szakmák” címmel.
A 2012. április 10-én kiadott közlemény teljes körűen tartalmazza az adott témához tartozó információkat.
Különszám – 2012. április 4.
Végleges pályázati kiírás: Munkahelyi képzések támogatása, TÁMOP-2.1.3.A/B/C-12/1/2
2012. március
Az előzetes tervekkel ellentétben még mindig nem hirdették meg a Munkahelyi képzések támogatása mikro-, kis-, közép-, és nagyvállalatok számára elnevezésű, TAMOP 2.1.3* pályázatot. Így viszont még van idő a felkészülésre.
A szabályok útvesztőjében könnyen eltévedhet az, aki nem ismeri a „tamopos” fogalmakat, nem tud „pályázatul”, ezért az alábbiakban néhány gyakrabban használatos szakkifejezés, fogalom magyarázatával igyekszünk segítséget nyújtani.
A pályázat benyújtásakor csak a képzés nevét, és akkreditált képzés esetén a programakkreditációs lajstromszámot kell megadni, más egyéb dokumentumot nem szükséges csatolni.
A pályázati képzések megvalósításakor a képzőknek lényegében ugyanazokkal a dokumentumokkal kell rendelkezniük, mint amiket a felnőttképzésre vonatkozó jogszabályok is előírnak. Vagyis ha a képző intézmény a szabályosan dokumentálja a képzéseit - és miért is tenne másként - akkor a karosszékben hátradőlve várhatja az ellenőröket. :)
a Munkahelyi képzések támogatása mikro-, kis-, közép- és nagyvállalkozások számára a közép-magyarországi régióban/konvergencia régiókban c. pályázati felhívásához
2012. február
GOP, KMOP, TIOP, TAMOP
Az elsősorban Európai Uniós forrásból támogatott pályázatok mindegyike utófinanszírozással történik, ezért a tapasztalatok szerint csak olyan cég, intézmény képes a pályázati projektet megvalósítani, amelyik megfelelő önrésszel, és a projekt beindításához szükséges, a pályázati összeg minimum 20 %-val rendelkezik.
Szigorú adminisztrációs, formai és pénzügyi követelményeknek kell a pályázat megvalósítása során mindvégig megfelelni ahhoz, hogy a támogatási összeget az illetékes irányító hatóságok az előírások szerint az elszámolás, a számlák benyújtását követően kb. 60-90 nap elteltével folyósítsák a sikeres pályázó részére.
TAMOP-2.1.3. A/B/C-12/1,2
Várhatóan 2012. március 1-től lehet majd újra pályázni munkahelyi képzések támogatására. A jelenlegi tervezet szerint nem lesz olyan kikötés, hogy csak azok a cégek pályázhatnak, amelyek korábban eszközbeszerzésre, beruházásra fejlesztési célú támogatást nyertek.
A felnőtt lakosság kulcskompetenciájának fejlesztésére a januárban megjelent pályázati felhívás szerint összesen 13 milliárd forint áll rendelkezésre. Ebből az összegből kell megszervezni a projekt megtervezését és lebonyolítását is.
A jelenlegi jogszabály módosítások főként az állami intézmények megváltozása, névváltozása miatti szövegpontosításokat tartalmaznak.
2012. január
A mintegy 60 oldalas törvényből (hossza kb. kétszerese az előző törvénynek és további 40 oldal
indokolást tartalmaz) az alábbiakat ajánljuk az iskolarendszeren kívüli képzést folytatók szíves
figyelmébe.
2011. december 22-én fogadta el az országgyűlés azt a kormányhatározatot (1452/2011. (XII. 22.) Korm. határozat), amelyben mintegy száz különböző tanács, testület és bizottság megszüntetéséről döntött. A listában szerepel többek között a Felnőttképzési Akkreditáló Testület (FAT) is.
Várhatóan több ezer milliárd forintnyi összegre pályázhatnak intézmények, cégek különböző fejlesztésekre, és ezen belül több száz milliárd forint jut elsősorban a munkaerő piac erősítését elősegítő képzésekre.
Az intézményeket igen érzékenyen érintette szakképzési hozzájárulás szabályozásának 2012. január 1-től történő változása.
15/2008. (VII. 28.) IRM rendelet, 25/2008. (IV. 29.) ÖTM rendelet, 2012. évi I. törvény
A speciális módszer a folyamatos és hatékony fejlesztést támogatja a menedzsment számára
21. országos konferencia Hajdúszoboszlón
2012. február 8-9-10-én immár hagyományosan a debreceni OKTÁV RÁCIÓ Kft. szervezésében kerül megrendezésre az oktatásról, képzésről átfogó képet nyújtó MUNKAKULTÚRA – SZAKKÉPZÉSI MODELLEK elnevezésű konferencia.
Különszám – 2012. január 4.
A jogalkotók és a közlönykiadó nem sokat pihentek az ünnepek alatt...