Hírújság

2024. november

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara legutóbbi, 2024. október 21-én megtartott webinárján (a prezentációt lásd lent) az előadók A munkavállalók és vállalatok alkalmazkodóképességének és termelékenységnek javítása a munkaerő fejlesztésén keresztül elnevezésű GINOP Plusz projekt keretében megvalósuló előnyökről, gyakorlati tudnivalókról számoltak be.

A Miniszterelnöki Kabinetirodához tartozó DIMOP Plusz Irányító Hatóság (IH) regionális tájékoztató rendezvénysorozatának első állomása Debrecen lesz. A rendezvény nyilvános, de regisztrációhoz kötött.

A felnőttképzés aktuális helyzetéről tartott előadásban elhangzott: még ebben az évben várható a felnőttképzési törvény módosítása.

Egy képesítő vizsgáról készült vizsgaelnöki jelentés alapján a felkészítést végző képzőt azzal kereste meg az adott ágazatért felelős minisztérium, hogy adjon számot a vizsgázók gyenge teljesítményéről.

2024. október

Újra meghosszabbították „A munkavállalók és vállalatok alkalmazkodóképességének és termelékenységének javítása a munkaerő fejlesztésén keresztül” elnevezésű pályázat harmadik szakaszának beadási határidejét: 2024. szeptember 30. helyett november 30-ig lehet még kérelmeket benyújtani.

Egy kormányrendelet alapján minden felzárkóztatási képzés megvalósításához a képzőknek kötelező mentort biztosítani.

A súlyosabbnak minősülő szabálysértések esetén mindenképpen pénzbírsággal szankcionálják a képzőket.

A jogosítvány megszerzéséhez szükséges gyakorlati oktatásban az autósiskolákra is számítanak.

2024. szeptember

A vonatkozó jogszabály 2024. szeptember 15-től hatályos.

A megjelent kormányhatározat meghatározza azt is, hogy a DIMOP Plusz felhívások közül melyiket kezeli úgynevezett kiemelt projektként.

Néhány pénzügyi területhez tartozó képesítés 2024. augusztus 1-től már csak hatósági képzéseken szerezhető meg.

A módosítás a középiskolások ingyenes jogosítványhoz jutásának részleteit és a honvédségi gyakorlati oktatókra vonatkozó követelményeket szabályozza.

2024. augusztus

Dr. Varga-Bajusz Veronika a felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár 2024. júliusától.

Az aloldalt létrehozó Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) Felnőttképzési Főosztályának célja, hogy aktuális tájékoztatást nyújtson mindenről, ami az iskolarendszeren kívüli felnőttképzést érinti.

A Tempus Közalapítvány ingyenes webináriumokat, infónapokat hirdet a pályázni kívánó intézmények, köztük a felnőttképzők számára.

A képzések adatainak megadásakor kiválasztható, hogy a képzés „Nyilvánosan meghirdetett képzés”, ám a tapasztalatok szerint ez igencsak megtévesztő. Ugyancsak észlelhetők bizonytalanságok a képzési díj rögzítésekor is.

2024. július

A szakképzési törvény már korábban életbe lépett változásaival összhangban a kormányrendelet kiegészült a „régi-új” szakképzési vizsgaközpontokra vonatkozó részletszabályokkal.

„A munkavállalók és vállalatok alkalmazkodóképességének és termelékenységének javítása a munkaerőfejlesztésén keresztül” elnevezésű, 2024 márciusában meghirdetett projektre a vállalatok a dolgozóik képzésére és munkabérére, és azok járulékaira is kaphatnak támogatást.

A támogatás az ukrán dolgozók magyar nyelvtanulására, valamint a gyermekmegőrzésre fordítható.

A Pest Vármegyei Kormányhivatal (PVKH) az ellenőrzések lefolytatására a kéttagú szakértői bizottságot a FAR-ban nyilvántartott több mint 200 szakértő közül választja ki.

2024. június

A kiemelt projektekben többek között a digitális kompetenciafejlesztést, az egész életen át tartó tanulást, a munkaerő-piaci esélyek javítását, a szakképzés versenyképességét célzó programok megvalósítását támogatják.

Az „Egyéni Tanulási Számla rendszerének kialakítása és megvalósítása Magyarországon (HUN-ILA)” című projekt zárókonferenciáján a szakértők, valamint a Kulturális és Innovációs Minisztérium felnőttképzési szakterülete által kidolgozott koncepciók ismertetésére került sor.

Az egyes ágazatokról készült tájékoztatók a szakmák és a felnőttképzésben is oktatható részszakmák változásait is tartalmazzák.

Bár a Felnőttképzési Adatszolgáltatási Rendszerbe (FAR) csak a résztvevők bizonyos adatait szükséges rögzíteni, ugyanakkor a résztvevőknek a képzésekkel összefüggő egyéb, a felnőttképző tudomására jutott adatait is (ha vannak ilyenek) nyilván kell tartani.