Ötven és ötszáz fő közötti új munkahelyet teremtő beruházás esetén egymillió euró összegben nyújtható támogatás, az ötszáz fő feletti létszám esetében ez az összeg kétmillió euróig terjedhet.
A Nemzeti Foglalkoztatási Alap képzési alaprészéből a Kormány egyedi döntésével nyújtható támogatások részletes szabályairól elnevezésű, 149/2012. (VII. 6.) számú Korm.rendeletről kérdeztük az NGM szakállamtitkárságát.
FeFi: Milyen egyedi szempontok alapján döntenek a támogatások odaítéléséről?
NGM Kommunikációs Titkárság: A támogatások odaítéléséről a kérelmező által elkészített dokumentáció, a támogatási kérelem alapján a Kormány hoz döntést. A Kormány által figyelembe vehető szempontok a következők:
- képzési célú támogatás esetében: a beruházás helyszíne (elmaradott/nem elmaradott térség), a létrehozott munkahelyek száma, a képzésbe vont személyek száma, a lebonyolított képzés jellege (általános, azaz más munkaterületen is felhasználható vagy speciális, az adott munkáltatónál használható tudást nyújtó), a képzésbe vont hátrányos helyzetű vagy fogyatékkal élő személyek száma, az egy főre jutó képzési költség mértéke, a képzési programban foglalt elemek indokoltsága, a támogatás ösztönző hatásának mértéke (az ösztönző hatást a kérelmező által készített elemző dokumentum támasztja alá);
- a fejlesztési célú (tanműhely létrehozására és felszerelésére irányuló) támogatás esetében: a beruházás helyszíne (elmaradott/nem elmaradott térség), a vállalt tanulószerződéses létszám, az oktatni kívánt szakképesítések, az egy tanulóra vetített támogatási mérték, a fejlesztési program elemeinek indokoltsága, a vállalt önrész mértéke.
FeFi: Melyik tárcához kell az igényléseket benyújtani?
NGM Kommunikációs Titkárság: A támogatások igénylésének első lépése a kizárólag a nemzetgazdasági miniszter részére benyújtható szándéknyilatkozat elkészítése.
FeFi: Mikortól fogadják a támogatási kérelmeket?
NGM Kommunikációs Titkárság: A szándéknyilatkozatok a támogatásra vonatkozó 149/2012. (VII. 6.) Korm.rendelet megjelenése, azaz 2012 júliusa (és azzal egyidejű hatályba lépése) óta benyújthatók. (A képzési célú támogatás a Korm.rendelet megjelenését megelőzően is létezett, más jogszabályi keretek között.)
FeFi: Mennyi idő alatt születnek meg a döntések?
NGM Kommunikációs Titkárság: A támogatási folyamat időkeretei a vonatkozó kormányrendeletben rögzítettek. A szándéknyilatkozat benyújtását a miniszter válaszlevélben igazolja vissza a benyújtástól számított 30 napon belül, és a válaszlevélben állást foglal a támogatási kérelem benyújthatóságáról. A válaszlevél kézhezvételétől számított 1 éven belül benyújtandó támogatási kérelem – a támogatói döntés meghozatala érdekében – kormányülésre kerül beterjesztésre a szokványos államigazgatási eljárás keretében.
FeFi: Várhatóan mikortól indulnak ezek a projektek?
NGM Kommunikációs Titkárság: A vonatkozó Korm. rendeletben szereplő kétféle támogatási program közül a képzési célú 2003 óta létező forma, melynek feltételrendszerét újította meg a rendelet. Az ilyen típusú projektek esetében folyamatos átmenetet jelent az új rendelet megjelenése, így folyamatban vannak a korábbi jogszabályon és már az új rendeleten alapuló támogatások is. A fejlesztési támogatást (tanműhely létrehozásának és felszerelésének támogatása) ebben a formában a rendelet hozta létre, a jogszabály hatályba lépése óta nyújthatók be támogatási igényt megfogalmazó szándéknyilatkozatok. Ilyen típusú támogatással kapcsolatban a jogszabály megjelenése óta több érdeklődő megkereste már a Minisztériumot, és előzetesen (szóban) jelezték támogatási igényüket is.
FeFi: Mekkora a költségvetési keret?
NGM Kommunikációs Titkárság: A támogatásra a forrás a Nemzeti Foglalkoztatási Alap képzési alaprészéből, ezen belül is a „szakképzési és felnőttképzési támogatások” kiadási előirányzatából biztosítható.
Az alaprész feletti rendelkezési jogot a szakképzésért és felnőttképzésért felelős miniszter gyakorolja, egyben meghatározza az említett kiadási előirányzat felhasználási jogcímeit is. A 2012. évi kiadási előirányzatból erre a típusú támogatásra mintegy 2553 millió Ft keret áll rendelkezésre.
FeFi: Elképzeléseik szerint hány kérelem fog beérkezni?
NGM Kommunikációs Titkárság: A kétféle támogatás esetében körülbelül 10-10 új kérelem beérkezésével számolunk évente.
FeFi: Hány főt érinthet ez a támogatás előreláthatóan?
NGM Kommunikációs Titkárság: Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a képzésben részt vevő saját dolgozók előrelátható létszáma 1500–3000 között lehet évente. A fejlesztési (tanműhely) támogatás révén felvételre kerülő tanulószerződéses tanulók létszámnövekménye évi 500-1000 főre becsülhető.
FeFi: Meghatároztak régiós vagy ágazati preferenciákat?
NGM Kommunikációs Titkárság: Régiós és ágazati preferenciák jogszabályi szinten nem kerültek meghatározásra, azonban a Kormány egyedi döntés során tekintettel van ezekre a szempontokra is.
FeFi: A jogszabály 1. paragrafusában jelzett célok között történt-e forrásarányosítás?
NGM Kommunikációs Titkárság: Forrásarányosítást jogszabály nem ír elő. Ugyanakkor a miniszter saját hatáskörében – tekintettel az aktuális munkaerő-piaci és képzési folyamatokra – meghatározhat preferenciákat.
FeFi: A jogszabály 1. paragrafusában jelzett célokból többet is lehet választani, esetleg kombinálni egy projektben?
NGM Kommunikációs Titkárság: A kétféle (képzési célú és tanműhely) támogatás külön-külön és együttesen is igénybe vehető.
FeFi: A speciális helyzetű célcsoportok (hátrányos helyzetűek, kismamák stb.) kiemelt támogatásban fognak részesülni?
NGM Kommunikációs Titkárság: Ilyen célcsoportok támogatásáról csak közvetett értelemben és csak a képzési támogatás esetében beszélhetünk. Tekintettel arra, hogy ezen (képzési) támogatást a munkahelyeket létrehozó vállalat kapja, így amennyiben a képzésben részesülő alkalmazottak (vagy egy részük) a 800/2008/EK bizottsági rendeletben meghatározott hátrányos helyzetűek vagy fogyatékkal élők csoportjaiba tartoznak, a vállalat részére nyújtható támogatás intenzitása (az elszámolható költségekre vetített állami támogatás mértéke) létszámarányosan magasabb.
FeFi: Elképzeléseik szerint inkább képzési vagy fejlesztést szolgáló projektek fognak beérkezni?
NGM Kommunikációs Titkárság: A már korábban is létezett képzési támogatás a létrehozott új munkahelyek, munkakörök betöltését segíti elő, az eddigi tapasztalatok alapján a nagyobb volumenű, magas szintű technológiai hátteret teremtő beruházások esetében. A fejlesztési (tanműhely) támogatás a tanulószerződéssel alkalmazott tanulók létszámának növelését, preferáltan a technológiaigényes, hiányszakmákra fókuszáló képzések színvonalának emelését, a valós munkahelyi környezetben zajló gyakorlati képzés elősegítését hivatott megteremteni.
Az interjút készítette: Vedovatti Anildo, újságíró