Megjelent A nemzetgazdasági miniszter 58/2013. (XII. 13.) NGM rendelete a felnőttképzési minőségbiztosítási keretrendszerről, valamint a Felnőttképzési Szakértői Bizottság tagjairól, feladatairól és működésének részletes szabályairól. Az intézmény a minőségbiztosítási rendszerének elkészítésekor alkalmazhatja egy hivatalosan elfogadott külsős cég rendszerét is, de saját maga is kidolgozhatja azt.
2013
2013. december
Az engedélyezési eljárásban közreműködő szakértők személyére a miniszter által kinevezett hattagú Felnőttképzési Szakértői Bizottság (FSZB) tehet javaslatot. A képzési programok előzetes minősítését azok a szakértők végezhetik, akik a Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) által vezetett ajánlási listán szerepelnek majd. A listára való felkerülés szintén az FSZB javaslata alapján történik.
A felnőttképző intézménynek legkevesebb 171 000 forintnyi összeget kell kifizetnie, ha egy darab OKJ-s vagyszakmai vagy nyelvi képzését engedélyezteti, ez az összeg azonban csak 23 000 forint, ha egyéb képzést kíván benyújtani engedélyeztetésre. A díjrendelet 2014. január 4-én lép érvénybe.
2013. december 14-től bármely jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, egyéni cég, egyéni vállalkozó kidolgozhat szakmai programkövetelményt, és benyújthatja a kamarához nyilvántartásba vételre. A képzőknek a szakmai képzési programjaikat a nyilvános szakmai programkövetelmények alapján kell kidolgozniuk.
A szakmai programkövetelmények nyilvántartásba vételének követelményei a megjelent 59/2013 NGM rendelet alapján.
2013. november
Megjelent a 393/2013 (XI. 12.) Korm. rendelet a felnőttképzési tevékenység folytatásához szükséges engedélyezési eljárásra és követelményrendszerre, a felnőttképzést folytató intézmények nyilvántartásának vezetésére, valamint a felnőttképzést folytató intézmények ellenőrzésére vonatkozó részletes szabályokról.
A képzési programot az engedély iránti kérelem mellékleteként a felnőttképzési törvény (2013. évi LXXVII.) előírásai szerint kell elkészíteni és beadni. A képzési programokat hivatalos névjegyzéken szereplő szakértőnek kell előminősíteni.
A Nemzeti Munkaügyi hivatal honlapján található névjegyzékben szereplő szakértők jogosultak a képzési programok minősítésére. A mintegy 700 nyilvántartott felnőttképzési szakértő a rész-szakterületének megfelelően véleményezheti a programokat.
A felnőttképzést folytató intézmények számára előírt kötelező vagyoni biztosíték mértéke az éves árbevétel 2 százaléka, de minimum egy millió forint. Ha a felnőttképző megszűnik, a zárolt összeghez csak a Nemzeti Munkaügyi Hivatal hozzájárulásával juthat hozzá.
2013. október
A felnőttképzési engedély megszerzésére vonatkozó rendeletek várhatóan néhány hét múlva jelennek meg. Az engedélyt minden felnőttképzést folytató intézmény megszerezheti, függetlenül attól, hogy akkreditált vagy sem.
Az akkreditált intézményeknek az engedély megszerzése előtti időszakban mások a lehetőségei.
A felnőttképzők számára a jogszabály-tervezet szerint előírás lesz, hogy a megfelelő végzettséggel rendelkező szakmai vezetőt munkaviszony keretében kell alkalmazni, a nyelvi tantermek maximálisan 16, az informatikaiak 25, az egyéb oktatótermek pedig maximálisan 30 fősek lehetnek.
A rendelet-tervezet több részletet szabályoz, mint amennyi az akkreditált intézményekkel szemben támasztott korábbi követelményekben szerepeltek. A felnőttképzési információs rendszer kidolgozása alapos előkészítést igényel, mivel olyan területeket (a pályakövetést és az erőforrásokkal való gazdálkodást) is érintenek, amelyek az akkreditációs feltételekben nem szerepeltek.
Az új felnőttképzési törvény (2013. évi LVXXII.) szerint az engedélyek kiadása határozatlan időre szól. A felnőttképzést folytató intézmény engedélyét akkor vonhatják vissza, amennyiben az ellenőrzések során kiderül, hogy nem teljesíti a jogszabályok által előírt követelményeket.
Az új felnőttképzési törvény (2013. évi LVXXII.) értelmében az akkreditált felnőttképzési intézmények az átmeneti időszakban a 2013. augusztus 31-én érvényes jogszabályok szerint folytathatják működésüket. Az intézmények ellenőrzésére a Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) jogosult, ezekre várhatóan még 2013 folyamán sor kerül.
A mintegy százhatvanezer pedagógusnak továbbra is kötelező hétévenként továbbképzésen részt vennie. A jogszabály leszögezi, hogy a „pedagógus-továbbképzés az állami köznevelési közfeladat-ellátás keretében térítésmentes”.
2013. szeptember
A hatályos törvény alapján az intézmények elvileg már kérelmezhetik a felnőttképzési engedély kiadását, de az ehhez szükséges végrehajtási rendeletek még nem jelentek meg.
Iskolarendszeren kívüli képzések esetében 2013. szeptember 1-től már az új OKJ-t kiadó kormányrendelet hatályos. Az alábbiakban összefoglaljuk az új OKJ szerinti képzésekre és vizsgáztatásra vonatkozó jogszabályokat.
A pályázati útmutatóban foglaltakhoz képest előre láthatóan néhány pontban módosulni fognak a várhatóan egy hónapon belül megjelenő TÁMOP 2.2.7 C-13/1 pályázat feltételei.
Az ÁFA-mentesség megítéléséről az új felnőttképzési törvény megjelenését követően egymásnak ellentmondó értelmezések hangzottak el. A kérdés egyértelműsítése miatt a FeFi egyik szerkesztője ismételten feltette a kérdést a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) illetékes főosztályának az augusztus végén Dunaújvárosban megrendezett szakképzési és felnőttképzési tanévnyitón: „A nem akkreditált intézmények adhatják-e akkreditált (nem engedélyköteles) programjaikat ÁFA-mentesen szeptember 1-től?”
Különszám – 2013. szeptember 26.
A kormány honlapján megjelent az engedélyezési eljárás szabályairól szóló rendelet-tervezet. A 28 oldalas tervezet az eljárás követelményrendszerét, a felnőttképzést folytató intézmények nyilvántartásba vételének szabályait és az intézmények ellenőrzésének szabályait tartalmazza.
Különszám – 2013. szeptember 30.
A kormány honlapján megjelent az új felnőttképzési törvény 3 további végrehajtási rendeletének tervezete.
2013. augusztus
A (2013. évi LXXVII.) felnőttképzési törvénnyel együtt „startolnak” az új rendszerszerű OKJ szerinti képzések is. Mivel ezek a felnőttképzési törvény hatálya alá tartoznak, ezért csak hatósági engedély birtokában folytathatók. Az átmeneti időszakban az akkreditált intézmények külön engedély megszerzése nélkül képezhetnek , de csak akkor, ha az indítani tervezett képzéseiket 2013. augusztus 31-ig bejelentik a munkaügyi központban.
A felnőttképzést folytató intézmények nyilvántartásába, vagyis a FINY rendszerbe már papír alapon vagy elektronikusan is bejelenthetőek a 150/2012. (VII.6.) Korm. rendelet alapján érvényes OKJ-s szakképesítések.
Várhatóan szeptemberben jelennek majd meg a (2013. évi LXXVII.) felnőttképzési törvényhez kapcsolódó kormány- és miniszteri rendeletek. A jogszabályok megjelenéséig - hiába lép életbe közben a törvény - engedélyezési eljárás nem folytatható le..
Az új (2013. évi LXXVII.) felnőttképzési törvény nagyobb felelősséget ró a felnőttképzési szakértőkre, akiknek megnevezése is részben megváltozik, lesznek felnőttképzési szakértők és külön felnőttképzési programszakértők.
Az alábbiakban röviden – a teljesség igénye nélkül és nem fontossági sorrendben – összefoglaljuk az új felnőttképzési törvény bevezetésével kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket, tudnivalókat, vagyis azt, hogy mi lesz 2013. szeptember 1. után.
A Nemzeti Munkaügyi Hivatal Szak- és Felnőttképzési Igazgatósága (NMH SzFI) a szak- és felnőttképzési intézmények számára országos tanévnyitó konferenciát szervez.Időpont: 2013. augusztus 29., 10:00 – 15:00.
Helyszín: Dunaújvárosi Főiskola, 2400 Dunaújváros, Táncsics Mihály u. 1/a.
Különszám – 2013. augusztus 28.
OKJ-s képzést folytató, akkreditált intézmények figyelmébe!
Néhány nap múlva, 2013. szeptember 1-én életbe lép az új felnőttképzési törvény (2013. évi LXXVII.).
A FeFi legutóbbi hónapokban megjelent számaiban igyekeztünk a változásokról megfelelő tájékoztatást nyújtani, és ezt tesszük a továbbiakban is.
2013. július
A képző intézmények a működésükre és az általuk indítani tervezett képzéseikre az engedélyt több lépésben szerezhetik meg. Ennek megfelelően az igazgatási szolgáltatási díj nagymértékben függ a benyújtott képzési programok számától.
A FeFi a következő kérdést intézte a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz: A nem akkreditált intézmények indíthatják-e ÁFA-mentesen 2013. szept. 1 után a nem OKJ-s és nem általános nyelvi akkreditált programjaikat (vagyis azokat a képzéseket, amelyek nem tartoznak a törvény szerinti képzési körökhöz)?
A Munkaügyi Központ a FeFi érdeklődésére elmondta, hogy az új OKJ-s szakképesítések bejelentésére 2013. július 20. után lesz lehetőség. A hivatal tájékoztatása szerint az elektronikus nyilvántartást kell módosítani ahhoz, hogy az új, hétjegyű azonosítóval ellátott szakképesítéseket rögzíteni lehessen.
Felnőttképzési engedély, engedélyezett képzések, programkövetelmények, vagyoni biztosíték - többek között ezeket az új fogalmakat kell megtanulniuk azoknak a képzőknek, amelyek a 2013. szeptember 1-től hatályos törvény szerint folytatják a képzéseiket.
Az alábbiakban ismertetjük a törvényben használt legfontosabb kifejezéseket.
A kormány honlapján található jogszabálytervezet 2013. július 18-ig véleményezhető. A rendeletet felterjesztő Nemzetgazdasági Minisztérium az észrevételeket a laszlo [pont] soosngm [pont] gov [pont] hu e-mail címen, illetve a 472-8706 telefonszámon várja.
21/2013. (VI. 18.) NGM rendelet, 1409/2013. (VII. 2.) Korm. határozat
Mint ahogyan a legutóbbi számunkban hírt adtunk róla (lásd: Újabb pályázati forrás képző intézmények számára a konvergencia régiókban - FeFi, június) a felnőttképzést folytató intézmények az új felnőttképzési jogszabályokra való felkészüléshez mintegy 3 milliárd forintnyi értékben pályázhatnak a várhatóan egy-két hónapon belül megjelenő kiírás alapján. A támogatható tevékenységek a következők: az új típusú engedélyezési rendszerre történő felkészülés, minőségbiztosítási rendszer bevezetése, projektmenedzsment feladatok ellátása, tájékoztatás, nyilvánosság, horizontális elvekre vonatkozó intézkedések, eszközbeszerzés.
2013. június
Az Országgyűlés által 2013. június 3-án elfogadott új felnőttképzési törvény gyökeresen átalakítja a magyarországi felnőttképzés rendszerének jogszabályi feltételeit.
A 2013. évi LVXXVII. (77.) felnőttképzésről szóló törvény alapján az intézmény-akkreditációval rendelkező képzők azokat a képzéseiket, amelyek 2013. augusztus 31-én a felnőttképzési intézmények nyilvántartásában (FINY) szerepelnek, egy esztendeig, 2014. augusztus 31-ig még - a 2013. augusztus 31-én hatályos rendelkezések szerint indíthatják. Azon akkreditált képzők, amelyek az intézményi akkreditációjukat már idén szerezték, még hosszabb ideig, 2015. március 31-ig élhetnek ezzel a lehetőséggel. A FeFi értelmezése szerint a programakkreditációs tanúsítvánnyal rendelkező, de nem akkreditált nyelviskolák 2013. szeptember 1-től csak hatósági engedély birtokában indíthatnak KER-szintek szerinti általános nyelvtanfolyamokat.
Az új felnőttképzési törvény a TÁMOP pályázatok keretében indított képzések esetében lehetővé teszi, hogy azok a szerződés megkötésének idejére vonatkozó, változatlan feltételekkel folytatódjanak.
A „Felnőttképzési intézmények felkészülése az új felnőttképzési szabályozási rendszer követelményeire” című TÁMOP pályázat 3 milliárd forintnyi összegű támogatást különít el a felnőttképzési törvényben meghatározott feltételek teljesítéséhez.
Mint ahogyan egy korábbi számunkban hírt adtunk erről (Érdemes-e még akkreditációs kérelmet benyújtani, FeFi, 2013. március) a FAT a megváltozott körülményekre hivatkozva a nyelvi képzések minimális óraszámainak emelését szorgalmazta. A legutóbbi FAT ülésen született döntés eredménye már nyilvánosan is elérhető.
Különszám – 2013. június 3.
Az országgyűlés várhatóan ma tárgyalja a felnőttképzésről szóló törvényjavaslatot. A zárószavazás előtt még további módosító javaslatok vitájára is sor kerül.
Különszám – 2013. június 4.
Az országgyűlés 2013. június 3-án 212 „igen”, 74 „nem” szavazattal és 4 tartózkodással elfogadta az felnőttképzésről szóló új törvényt. A törvény hatályba lépésének ideje: 2013. július 1. illetve 2013. szeptember 1.
Különszám – 2013. június 14.
Kihirdették az új felnőttképzési törvényt. A Magyar Közlöny – legfrissebb 96. (2013. június 13.) számában - megjelent a 2013. évi LXXVII törvény a felnőttképzésről.
2013. május
Az új felnőttképzési törvény zárószavazását a Parlament levette az előzetesen áprilisra meghirdetett napirendről.
2013. szeptember 1-je után az OKJ-s vizsgaszervező intézményeknek a vizsgákat elektronikusan kell bejelenteniük. Ezzel megszűnik a papír alapú hitelesítés lehetősége, a bevezetést követően a hivatal csak az elektronikusan bejelentett vizsgákat fogadja el.
A projekt befejezéséig, azaz 2014 augusztus végéig folyamatosan ellenőrzik a Projektiroda munkatársai a képzőket, amelyek száma egyre bővül. Az ellenőrök akár bejelentés nélkül is megjelenhetnek a helyszínen, hogy megnézzék, szabályszerűen folynak-e a képzések.
Hasznos tanácsok az akkreditált képzési programokhoz
Az egész életen át tartó tanulás során a képzések hatékonyságának egyik kulcskérdése az, hogy milyen módon lehetséges mérni és elismerni azt a tudást, amelyet a felnőtt már korábban, a képzés megkezdése előtt megszerzett.
A papír alapú adminisztrációt váltja ki az iCorso felnőttképzési információs rendszer
2013. április
A képzések lényeges eleme az értékelés, hiszen ez alapján kap visszajelzést a résztvevő és az intézmény is a képzés hatékonyságáról. Az eredményeket, vagyis a megszerzett tudás mértékét és minőségét minden esetben mérni és értékelni kell. Értékelés nélkül a képzés nem tekinthető a mai elvárásoknak megfelelő képzésnek, bár természetesen új ismeretekkel gyarapszik az is, aki egy konferencián egy előadást meghallgat, vagy egy kötetlen kézműves foglalkozáson vesz részt. Fontos, hogy az értékelés egyértelmű és dokumentálható legyen.
Vizsgaszervezőt keresek! Honnan tudom, ki szervez OKJ-s vizsgát egy adott szakképesítés esetében? – fordult a FeFi-hez egy képző cég.
A szakképzésről szóló törvény alapján - az iskolarendszeren kívüli szakképzésben - számos intézmény jogosult arra, hogy OKJ szerinti szakmai vizsgát szervezzen. Amennyiben egy képző cég egy új szakmai képzést hirdet meg, felmerül a kérdés, hogy a képzés befejezése után, a résztvevők hol tudnak majd vizsgát tenni, mely intézmények jogosultak a vizsga megszervezésére, és hogy milyen feltételek alapján érdemes kiválasztani a megfelelő vizsgaszervező intézményt.
Megjelent a 14/2013 (IV. 5.) NGM rendelet a szakképzési kerettantervekről. A jogszabály szövegét a Magyar Közlöny 2013. IV.5-én megjelent száma tartalmazza. A konkrét kerettanterveket a jogszabály 2-6. melléklete tartalmazza, melyek innen tölthetők le.
A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál kezelt Adatvédelmi nyilvántartásba kell bejelenteni, ha az intézmény direkt marketing célra szolgáló levelet, online hírlevelet küld ki a nála meglévő címlistára. A bejelentést elektronikusan és papíron, postán is be lehet nyújtani.
A felnőttképzési törvény elfogadása még mindig várat magára. Addig is, ameddig a törvényjavaslat az országgyűlés elé kerül, a Felnőttképzési Figyelő néhány kérdést intézett a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz.
2013. március
A kormány törvényalkotási programja szerint az új felnőttképzési törvény elfogadásának időpontja: 2013. április. A törvénytervezethez a képviselők több módosító javaslatot nyújtottak be, amelyről az általános vitát 2013. március 5-én és 12-én folytatták le.
A 2001-ben közzétett felnőttképzési törvény a felnőttképzési szerződés tartalmára vonatkozóan sokáig nem változott. 2009. okóber 1-től egy olyan módosítás lépett életbe, amely sok képző intézmény figyelmét elkerülte, ugyanis a szerződést a következő, a sokat emlegetett „k” ponttal kellett kiegészíteni:
A 2013. január 1-je után benyújtott intézményi és programakkreditációs kérelmekre kiállított tanúsítványok a felnőttképzési törvényjavaslat szerint 2015. március 31-ig lesznek érvényesek.
Nyelvi programok óraszámai és az akkreditált programok moduljainak önállósága
„Eddig a nyelvi képzéseinknél a kezdő szinttől a B1-es szintig elfogadták a 240 órát, most meg nem, hiánypótlást kaptunk azzal, hogy az adott óraszámban a képzési cél nem valósítható meg” – fordult a FeFi-hez egy képző cég.
Jogszabály módosítás, OKJ-s szakmai és vizsgakövetelmény-tervezetek
Oktatók, szakértők, szakemberek, tanácsadók, intézményvezetők továbbképzését teszi lehetővé az egész életen át való tanulás jegyében a Grundtvig pályázat, szervezett nemzetközi kurzuson való részvétel keretében. A továbbképzés célja a szakemberek szakmai (és nyelvi) fejlődése, valamint az intézmények közti együttműködés és tapasztalatcsere ösztönzése.
2013. február
A kormány a parlament elé terjesztette a a felnőttképzésről szóló új törvényjavaslatot . A 2013. január 1-je után megszerzett intézményi és program-akkreditációs tanúsítványok 2015. március 31-ig maradhatnak érvényben.
A szakmai és nyelvi programkövetelmények kialakításának célja, hogy a képzéseket az intézmények egységesen valósítsák meg. Az alábbiakban ismertetjük az idevonatkozó előírásokat.
A felnőttképzési törvényjavaslat előírja, hogy a törvény hatálya alá tartozó képzéseket csak képzési program alapján lehet folyatni. A jelenleg hatályos jogszabály követelményeihez képest jelentős változás, hogy az egyéb (nem OKJ-s) szakmai és az általános nyelvi és a támogatott egyéb nyelvi képzéseket a nyilvántartott szakmai illetve nyelvi programkövetelmények alapján kell kidolgozni. (Lásd: Programkövetelmények című írásunkat)
A Nemzetgazdasági Minisztérium közzétette az egyes szakképzési tárgyú kormányrendeletek módosításának tervezetét, amely számos pontosítást és a rendelet mellékleteként további OKJ-s követelménymodulok felsorolását is tartalmazza.
2013. január
A 2013. január 1-jétől hatályos 2001. évi CI. felnőttképzési törvény szerint a képzésen részt vevőkkel megkötendő felnőttképzési szerződést további adatokkal kell kiegészíteni. Az alábbi ellenőrző listában foglaljuk össze, hogy milyen elemeket kell tartalmaznia a szerződésnek.
A FeFi dokumentumtárában az új típusú szerződések már megtalálhatóak.
A 2001. évi CI. törvény a felnőttképzésről több pontban is módosult (lásd: FeFi, 2012. december 20. és 2013. január 3.). A változások már 2013. január 1-jétől életbe léptek. Az új felnőttképzési törvény várhatóan 2013. júliusi megjelenéséig a képzőknek a működésükben, dokumentációjukban változtatniuk kell.
Az adatbejelentés elmulasztása drága mulatság a képző intézmények számára, ugyanis ebben az esetben a minimálbér nyolcszorosa, vagyis 784 000 Ft szabható ki bírságként. (A minimálbér 2013. január 1-jétől: 98 000 Ft)
Az Idegen nyelvi és informatikai kompetenciák fejlesztése, TÁMOP 2.1.2 honlapján megtekinthető az együttműködési megállapodással rendelkező intézmények listája. A projekt során az intézmények jelentkezése folyamatos, a képzésekre regisztráltak száma már meghaladta a százezer főt.
Különszám – 2013. január 3.
Bejelentési kötelezettség az akkreditált felnőttképzők számára