Lehangoló képet fest az akkreditált képző intézmények ellenőrzésének eredménye, a mutatók az évek alatt szinte semmit nem javultak. Az ellenőrzések 2009-2010-es összesített statisztikája szerint 100 akkreditált intézmény közül 44 „megbukott”, 2011-ben eddig az intézmények csaknem a felének kellett visszavonni az akkreditációs jogosultságát.
Még kidolgozásra vár az a kormányzati koncepció, amely szerint az akkreditált képző intézmények esetében megszűnik a kétféle hatósági ellenőrzés.
Jelenleg azonban még a helyi kormányhivatalok munkaügyi központjai ugyanúgy lefolytatják a helyszíni ellenőrzést, mint a Felnőttképzési Akkreditáló Testület (FAT) által kirendelt szakértők. Az ellenőrzések sok hasonlóságot mutatnak.
Mit vizsgálnak a munkaügyi központok, és mit vizsgálnak a FAT szakértői?
A kétféle kontroll a „nem minden rovar bogár” szindrómájaként tekinthető. Vagyis a munkaügyi központ által kirendelt hatósági ellenőrök lényegében minden olyan dokumentumot vizsgálnak, amit a FAT megbízott szakértői, akik viszont a maguk részéről, a munkaügyis ellenőrzésen vizsgáltakon túl, még a képzői intézmény minőségirányítási rendszerének működését is tüzetesen áttekintik.
Az alábbi mellékletben az ellenőrzésekre való felkészüléshez kívánunk segítséget nyújtani:
A munkaügyi központos és FAT-os ellenőrzéseken vizsgálandó dokumentumok listája
Megjegyzés: Ugyan a felnőttképzés és az akkreditáció várható jogszabályi módosításai miatt még nem lehet tudni, mi marad, és mi fog változni, azonban egy jövőbeni ellenőrzés is értelemszerűen azt fogja vizsgálni, hogy az intézmény a képzéseket az adott időszakban hatályos jogszabályok szerint folytatta-e le.